Učenička zadruga "Jabuka"

Učenička zadruga naše škole aktivno i uspješno djeluje od 1998. godine, a čine ju sljedeće skupine:

Keramičarska

Cvjećarska

Kozmetičarska

Voćarska

Foto skupina

"Vrapčići" (PŠ Mičevec)

Tijekom cijele školske godine, kao izvannastavna aktivnost, organizira se rad s djecom članovima učeničke zadruge podijeljenih u navedene skupine. Godišnje se radi s djecom 70 sati po skupini, raspoređeno jednom tjedno po dva sata, uz aktivnosti izvan škole, kao što su smotre i sajmovi.

Proizvedeni su kozmetičarski proizvodi (mast od koprive i nevena, toaletna vodica od ružinih latica, balzam za usne, različita ulja), suvenir-crkva svete barbare od gline, te je redovito održavan i obnavljan vrt i voćnjak.

Svake godine sudjelujemo na županijskim smotrama učeničkih zadruga Zagrebačke županije. Od osnutka zadruge do danas, pet puta smo sudjelovali na državnoj smotri učeničkih zadruga . Najveći uspjeh smo postigli na održanoj smotri učeničkih zadruga u Malom Lošinju  (1999.) gdje smo osvojili 3. mjesto u skupini ukrasnih i uporabnih predmeta. Sudjelujemo  i na raznim sajmovima  kao Markov sajam  u Zagrebu, Sajam suvenira u Boćarskom domu, Etno sajam na zagrebačkom velesajmu i Proljetnom sajmu u Velikoj Gorici .

Svake godine, kada se u našoj školi održavaju gradska i županijska natjecanja iz raznih predmeta , sudionike nagrađujemo našim proizvodima .Poslovanje zadruge  financiramo novčanim sredstvima od prodaje proizvoda.

Voditelj zadruge :

Facebook stranica naše učeničke zadruge

FOTO ALBUMI

Druženje na Bundeku 2013.

Rad zadruge

Učenička zadruga "Jabuka" na sajmu u Velikoj Gorici - 2012.

Smotre i sajmovi

Učenička zadruga ''Jabuka'' – podrška, suradnja i ljepota stvaranja

Autor: Nancy Vujanić, 2. 11. 2023.

Naša Učenička zadruga ''Jabuka'' osnovana je još 1998. godine i iza sebe ima dugu tradiciju, stoga je veliki zadatak voditi Zadrugu i opravdati njezine dosadašnje uspjehe.

Učeničke zadruge omogućuju djeci da razvijaju svoju kreativnost i usvajaju osnove poduzetništva. Učenici u različitim izvannastavnim aktivnostima i radionicama pod vodstvom učitelja uče kako ''ideju'' provesti u djelo, važnost međusobne suradnje i timskoga rada te kako osobno doprinijeti stvaranju ''ideje'' na svoj originalan način.

Osnovne ideje i način funkcioniranja Zadruge ove su godine predstavljene učenicima i iznimno nam je drago što je toliki broj učenika prepoznao važnost Zadruge za razvijanje vlastitih praktičnih vještina i njezin doprinos u radu Škole.

Ove smo se godine rano organizirali, pozvali sve učitelje koji žele doprinijeti radu Zadruge i otvorili svoja vrata i vanjskim suradnicima. Odlučili smo sudjelovati i na vanjskim manifestacijama i tako predstaviti našu UZ ''Jabuku''.

Početkom listopada sudjelovali smo na Danu učeničkih zadruga u Ivanić-Gradu (11. listopada) i odmah nakon na Gastru Turopolja (14. listopada). Naše sudjelovanje bilo je vrlo uspješno – učitelji i učenici bili su izvrsni u pripremi, kao i u prodaji, stoga možemo reći da smo na svoje sudjelovanje ponosni.

Učenici su sudjelovali u različitim radionicama i tako svojim trudom i radom uvelike pomogli učiteljima u izradi proizvoda. Učiteljica Dora Lukinić vodila je radionicu na kojoj su učenici oslikavali platnene vrećice, a svaka je vrećica bila zaseban dizajn i rad jednoga učenika.

Naša mještanka Danijela Topić, vlasnica obrta Yvonne, vodila je radionicu narukvica. Naučila nas je stvarati narukvice prijateljstva i darovala nam neke svoje materijale kako bismo narukvice dalje sami stvarali (na čemu smo iznimno zahvalni).

Učiteljica Nikolina Vuković iznimno se angažirala tako što je svoje kulinarsko umijeće primijenila na turopoljske medenjake i paprenjake. U paprenjacima nam je pripomogla i naša učiteljica Karmen Šikić-Benjak. Učiteljica Jasna Kirin sa svojim je učenicima brala lavandu iz školskoga dvorišta PŠ Mičevec, a jastučiće lavande učiteljica Vuković je sama skrojila.

Učiteljica Kristina Polić, u skladu s našim imenom, sa svojim je učenicima i uz pomoć školskoga dehidratora napravila čips od jabuke. Učiteljica Lucija Arbanas sa svojim je učenicima bazgin cvijet iz školskoga dvorišta pretočila u bazgin sok, a učiteljica Marina Arbanas sa svojim je učenicima napravila domaći kruh po receptu bake Marice.

Hvala svim učiteljima i učenicima koji su svojim angažmanom i dobrom voljom doprinijeli da Zadruga nastavi sa svojim radom i ovako lijepo zaživi. Neizmjerno sam zahvalna svojim kolegama učiteljima i svojim učenicima zadrugarima na podršci, prekrasnoj suradnji, a prije svega što imam priliku i sama upoznati ljepotu stvaranja, i biti što bolja u tome.

Nakon Dana učeničkih zadruga i Gastra nastavljamo s aktivnostima – projektima i investicijama – te se nadamo da ćemo u svemu tome uspjeti i tako doprinijeti radu Škole, našim učenicima i, naravno, svome mjestu Velika Mlaka.

Martina Martinković, voditeljica UZ ''Jabuka''

Izvor: Martina Martinković