PŠ Mičevec

Do 1920. godine mičevečka djeca su pohađala školu u Velikoj Gorici. Izgradnja škole u Mičevcu počela je 1941. u vrijeme Kraljevine Jugoslavije. Izgradnju škole financirala je banska vlast tadašnje države i Ministarstvo bogoštovlja i prosvjete novostvorene NDH, a Odbor za izgradnju je vodio poslove oko nabave materijala i osigurao je radnu snagu. Velik broj mještana sudjelovao je u gradnji škole.

Škola je započela s radom 1. rujna 1952. godine.   U to vrijeme škola je bila osmogodišnja. Pohađala su je djeca iz Grdešćaka, Petine, Kosnice i Velike Mlake, njih oko 120.

1960. godine škola počinje funkcionirati kao četverogodišnja.  Učenici   5.-8. razreda su nastavili svoje školovanje u Velikoj Mlaki, a nešto kasnije su svi prešli u školu u Veliku Goricu.

Mičevečka škola je nekoliko godina bila zatvorena zbog dotrajalosti krovišta, instalacija, podova i stolarije.

Područna škola Mičevec u sastavu je Osnovne škole Velika Mlaka od samog početka. (1991.)  Radi u dvije smjene. Broji oko 70 učenika iz Mičevca i Velike Kosnice. U njoj rade četiri učiteljice razredne nastave te učiteljica engleskog jezika, glazbene kulture i vjeronauka.

1999. završeni su radovi na uređenju škole; promijenjen je crijep, ugrađeno je centralno grijanje, promijenjeni su podovi i ugrađena PVC stolarija, uređena je zbornica i blagovaonica u  kojoj učenici redovito primaju mliječni obrok. Dio prostora preuređen je u knjižnicu KUD-a Mičevec, a u jednoj  prostoriji se  čuvaju  stari predmeti naših djedova i pradjedova koje želimo sačuvati od zaborava.

U međuvremenu je asfaltirano  školsko dvorište, napravljena nadstrešnica  nad ulaznim stepenicama te prilaz za invalide za potrebe  dječaka koji je u kolicima. Ugrađeni su reflektori koji osvjetljavaju školsko dvorište.

Vanjski prostor škole je velik. Iz godine u godinu uređujemo ga i upotpunjavamo novim biljkama. Škola ima jako lijepu  suradnju s roditeljima koji se često uključuju u radionice ili  uređenje vanjskog prostora škole,  sa KUD-om Mičevec,  Zelenom akcijom Mičevec  te župnikom koji podržava naše aktivnosti i rado sudjeluje u njima.

Znatan dio radova financiran je od prihoda ekološke rente koju naša škola prima već deset godina.

Zelena akcija Mičevec i roditelji naših učenika su svojim radom i donacijama pripomogli uređenju školskog parka i cvjetnjaka. Zasađeno je niz borova, jela, breza i ostalog višegodišnjeg bilja. Učenička zadruga „Vrapčići“ zasadila  je petnaest sadnica lješnjaka o kojima se brine već pet godina.

Ponosni smo na školske svečanosti koje imamo tijekom školske godine, a ostvarujemo ih u suradnji s roditeljima: svečanosti povodom Dana kruha i plodova zemlje, božićne, fašničke, uskrsne i svečanosti povodom završetka školske godine.

Posebno nam je bio drag posjet pomoćnog biskupa Vladimira Košića, kao i izložba mještanke Slave Klenović koja je izložila svoje radove- aranžmane od prirodnih materijala, lutke u nošnjama i poculice koje sama izrađuje.

Ponosni smo i na izvrsnu suradnju s KUD-om Mičevec. Između ostalog, on je omogućio izdavanje zbirke likovnih i literarnih radova „ Živiš u nama“ učenika naše škole,  skupljenih u posljednjih deset godina. Zbirku smo posvetili pokojnoj učenici naše škole Nikolini Špičić, koja je umrla u 14. godini života.

U dva navrata smo organizirali izradu i izložbu kućica za ptice za naš školski park.

U suradnji s mamama frizerkama organizirali smo reviju dječjih frizura koja je izazvala posebno oduševljenje kod djece, njihovih roditelja i ostalih mještana. Roditelji su nam pomogli organizirati posjet Nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci i zgradi Hrvatskog sabora na Markovu trgu.

Povodom ove obljetnice zahvaljujemo našoj ravnateljici na podršci u svim aktivnostima, djeci i roditeljima na suradnji, a svim učiteljicama na nesebičnom trudu.

Priloženi dokumenti:
PS Micevec.doc