PŠ Mičevec

Facebook stranica naše područne škole

Do 1920. godine mičevečka djeca su pohađala školu u Velikoj Gorici. Izgradnja škole u Mičevcu počela je 1941. u vrijeme Kraljevine Jugoslavije. Izgradnju škole financirala je banska vlast tadašnje države i Ministarstvo bogoštovlja i prosvjete novostvorene NDH, a Odbor za izgradnju je vodio poslove oko nabave materijala i osigurao je radnu snagu. Velik broj mještana sudjelovao je u gradnji škole.

Škola je započela s radom 1. rujna 1952. godine.   U to vrijeme škola je bila osmogodišnja. Pohađala su je djeca iz Grdešćaka, Petine, Kosnice i Velike Mlake, njih oko 120.

1960. godine škola počinje funkcionirati kao četverogodišnja.  Učenici   5.-8. razreda su nastavili svoje školovanje u Velikoj Mlaki, a nešto kasnije su svi prešli u školu u Veliku Goricu.

Mičevečka škola je nekoliko godina bila zatvorena zbog dotrajalosti krovišta, instalacija, podova i stolarije.

Područna škola Mičevec u sastavu je Osnovne škole Velika Mlaka od samog početka. (1991.)  Radi u dvije smjene. Broji oko 70 učenika iz Mičevca i Velike Kosnice. U njoj rade četiri učiteljice razredne nastave te učiteljica engleskog jezika, glazbene kulture i vjeronauka.

1999. završeni su radovi na uređenju škole; promijenjen je crijep, ugrađeno je centralno grijanje, promijenjeni su podovi i ugrađena PVC stolarija, uređena je zbornica i blagovaonica u  kojoj učenici redovito primaju mliječni obrok. Dio prostora preuređen je u knjižnicu KUD-a Mičevec, a u jednoj  prostoriji se  čuvaju  stari predmeti naših djedova i pradjedova koje želimo sačuvati od zaborava.

U međuvremenu je asfaltirano  školsko dvorište, napravljena nadstrešnica  nad ulaznim stepenicama te prilaz za invalide za potrebe  dječaka koji je u kolicima. Ugrađeni su reflektori koji osvjetljavaju školsko dvorište.

Vanjski prostor škole je velik. Iz godine u godinu uređujemo ga i upotpunjavamo novim biljkama. Škola ima jako lijepu  suradnju s roditeljima koji se često uključuju u radionice ili  uređenje vanjskog prostora škole,  sa KUD-om Mičevec,  Zelenom akcijom Mičevec  te župnikom koji podržava naše aktivnosti i rado sudjeluje u njima.

Znatan dio radova financiran je od prihoda ekološke rente koju naša škola prima već deset godina.

Zelena akcija Mičevec i roditelji naših učenika su svojim radom i donacijama pripomogli uređenju školskog parka i cvjetnjaka. Zasađeno je niz borova, jela, breza i ostalog višegodišnjeg bilja. Učenička zadruga „Vrapčići“ zasadila  je petnaest sadnica lješnjaka o kojima se brine već pet godina.

Ponosni smo na školske svečanosti koje imamo tijekom školske godine, a ostvarujemo ih u suradnji s roditeljima: svečanosti povodom Dana kruha i plodova zemlje, božićne, fašničke, uskrsne i svečanosti povodom završetka školske godine.

Posebno nam je bio drag posjet pomoćnog biskupa Vladimira Košića, kao i izložba mještanke Slave Klenović koja je izložila svoje radove- aranžmane od prirodnih materijala, lutke u nošnjama i poculice koje sama izrađuje.

Ponosni smo i na izvrsnu suradnju s KUD-om Mičevec. Između ostalog, on je omogućio izdavanje zbirke likovnih i literarnih radova „ Živiš u nama“ učenika naše škole,  skupljenih u posljednjih deset godina. Zbirku smo posvetili pokojnoj učenici naše škole Nikolini Špičić, koja je umrla u 14. godini života.

U dva navrata smo organizirali izradu i izložbu kućica za ptice za naš školski park.

U suradnji s mamama frizerkama organizirali smo reviju dječjih frizura koja je izazvala posebno oduševljenje kod djece, njihovih roditelja i ostalih mještana. Roditelji su nam pomogli organizirati posjet Nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci i zgradi Hrvatskog sabora na Markovu trgu.

Povodom ove obljetnice zahvaljujemo našoj ravnateljici na podršci u svim aktivnostima, djeci i roditeljima na suradnji, a svim učiteljicama na nesebičnom trudu.

Priloženi dokumenti:
PS Micevec.doc

Izložba mještana Mičevca "Kreativne ruke Mičevčana"

Autor: Nancy Vujanić, 15. 4. 2019.

Kreativne ruke Mičevčana, naziv je izložbe mještana Mičevca koji se bave raznim rukotvorina. Izložba se održava od 13. do 16. travnja 2019. od 11.00 do 17.00 sati, a u ponedjeljak od 11.00 do 19.00 sati. Na njoj izlažu i članovi učeničke zadruge Vrapčići iz PŠ Mičevec.

Uz zečiće od raznih materijala, izložbu krase uskrsni vjenčići,  cvjetni aranžmani, prirodni sapuni, slike, drvene makete crkvi i kurija, platnene igračke za djecu, nakit... Izložba je prodajnog karaktera.

Izvor: Jasna Kirin