Preporuke

- Ako si pročitao/pročitala zanimljivu knjigu čiji sadržaj želiš podijeliti s prijateljima, napiši prikaz te knjige (u tome ti može pomoći predgovor i pogovor u knjizi). Ako samo želiš predložiti neku knjigu, napiši ime pisca i knjige. Ako ti se neki dijalog, opis lika, prirode, šala ili citat iz knjige svidio, prepiši ga.

I SVE TO POŠALJI NA E-MAIL:

osvelikamlaka.knjiznica@gmail.com

I OBJAVIT ĆEMO NA OVOJ STRANICI

Luis Sepulveda: Priča o galebu i mačku

Autor: Administrator , 1. 11. 2012.

"Mi te volimo, galebice. A osjećamo da i ti nas voliš, da smo tvoji prijatelji, tvoja obitelj. Moraš znati da smo s tobom naučili nešto što nas ispunjava ponosom: naučili smo cijeniti, poštivati i voljeti jedno drukčije biće. Lako je voljeti i prihvatiti nekoga tko je jednak nama, ali voljeti nekoga tko je drukčiji, to je već teško, no ti si nam u tome pomogla."

Autor je obećao svojoj djeci napisati knjigu o tome kako ljudi uništavaju svoj okoliš, kako ranjavaju prirodu, pa i sami sebe. Tako je nastala ova priča o pustolovinama Zorbasa, “velikog, crnog i debelog“ mačka koji zbog svojeg osjećaja časti obeća da će se brinuti o ptiću galebice koju je na moru zahvatila naftna mrlja, ta crna kuga. Prije svoje smrti ona ostavlja Zorbasu jaje koje je upravo snijela. Zorbas, mačak od riječi, održat će svoja obećanja: ne samo da će se brinuti o ptiću nego će ga, uz pomoć svojih prijatelja lučkih mačaka, naučiti letjeti.

Ova plemenita i sjajno napisana knjiga o požrtvovnom, tromom, ali i samoprijegornom mačku pripada tzv. vječnim knjigama za sve dobi čitatelja. Nije stoga čudno da je doživjela veliki broj izdanja i prevedena na mnogo jezika.

CITATI IZ KNJIGE:

-Tako mi sipine tinte! Na moru se događaju strašne stvari. Ponekad se pitam jesu li ljudi poludjeli jer od mora nastoje  napraviti golemo smetlište. Dolazim s čišćenja ušća Elbe i ne možete zamisliti koliko je smeća plima donijela. Tako mi kornjačina oklopa! Izvadili smo bačve s insekticidom, gume i tone prokletih plastičnih boca koje ljudi ostavljaju na plažama - reče Vjetrometina ljutito.

"Leti samo onaj tko se odvaži letjeti."

O AUTORU:

Luis Sepúlveda čileanski je pisac, novinar i filmski scenarist. Rodio se u Ovalleu, u Čileu, 1949. godine. Njegov je život buran i vrlo zanimljiv. Već od mladosti mnogo je putovao – od amazonske prašume do saharske pustinje, od Patagonije u Južnoj Americi do Hamburga u Njemačkoj. Bio je politički vrlo aktivan pa je zbog toga bio i u zatvoru. Pristupio je svjetski poznatoj organizaciji Greenpeace, u borbi za očuvanje okoliša. Godine 1989. objavljen je njegov roman za odrasle "Svijet na kraju svijeta", a zatim roman "Starac koji je čitao ljubavne romane" koji je postao jedan od najčitanijih i najprevođenijih romana sa španjolskoga govornog područja.