Počeli e-upisi

Autor: Administrator , 18. 4. 2013.

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta dr. sc. Željko Jovanović pustio je  15. travnja u rad mrežnu stranicu www.upisi.hr čime je službeno označen početak e-upisa u srednje škole.

U prvoj fazi rada Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole (NISpuSŠ)  učenici će moći provjeriti svoj elektronički identitet, osobne podatke i ocjene. Svi podaci preuzeti su iz e-Matice.

Govoreći o razlozima uvođenja e-upisa, ministar Željko Jovanović posebno je istaknuo osiguranje zakonitosti provedbe upisa, veću transparentnost cijeloga postupka te potrebu da se srednjoškolsko obrazovanje učini jednako dostupnim svima pod istim uvjetima, ovisno o sposobnostima pojedinaca. Naglasio je da se bodovni pragovi određuju na temelju ocjena i vrijede za sve škole u državi te ih same škole neće moći pojedinačno određivati. Oni iznose 56 bodova za upis u gimnazije, 50 bodova za upis u eksperimentalne gimnazije te 44 boda za upis u ostale programe u trajanju od najmanje četiri godine. Za upis u trogodišnje škole, kao i do sada, nema bodovnih pragova.

Ministar Jovanović predstavio je i brošuru „Idemo u srednju koju su naši učenici dobili 15.travnja u školi,  a koja je također dostupna u elektroničkom obliku na stranici www.upisi.hr

Od 15.travnja do 9.svibnja učenici i roditelji  moći će provjeravati podatke u aplikaciji. Elektronički identitet i sve upute i podršku vezanu uz upise u srednje škole, roditelji  će dobiti u školi na roditeljskom sastanku koji će biti održan u periodu između 22.4. i 26.4. 2013. ( naknadna obavijest) .

Razrednici i školsko upisno povjerenstvo ( ravnateljica, stručne suradnice i informatičarka)  su na raspolaganju roditeljima vezano uz sve nedoumice, pitanja, podršku…

Prijave obrazovnih programa počinju 9. svibnja, liste prioriteta zaključuju se 26. lipnja, a konačna ljestvica poretka bit će poznata 5. srpnja.

Učenici će se moći prijaviti na ukupno 10 programa u pet škola, a sustav ih automatski rasporediti za upis u onaj obrazovni program koji je najviši na ljestvici njihovih prioriteta. Sustav će se ažurirati svakih sat vremena, a učenici će svoje prioritete moći mijenjati sve do 26. lipnja kada se zaključuju liste prioriteta.

Pripremila pedagoginja Mihaela Čunčić