Terenska nastava učenika trećih razreda (Posavina i Turopolje)

Autor: Administrator , 16. 5. 2012.

Dana 16. svibnja 2012 godine učenici trećih razreda naše škole išli su na terensku nastavu u Posavinu i Turopolje.

Prvo smo išli u Bukevje u staru školu gdje smo ušli u jednu učionicu prvog razreda. Tamo smo svi sjeli u klupe i pojeli što smo ponijeli.

Zatim smo išli u župnu crkvu sv. Antuna Padovanskog.

Ta crkva je jako stara, ali u toj crkvi ima jako lijepih slika na kojima je Isus.

Nakon toga išli smo na Vrbovo voziti se skelom preko Save.

Vožnja skelom bila mi je vrlo zabavna i zanimljiva.

Poslije toga išli smo u Staro Čiče gledati spomenik Jurju Habdeliću i imali smo vodiča koji se zove Stjepan. Zatim smo prošli uz Selički most uz rijeku Odru. Nakon toga išli smo u lugarnicu gledati uzgoj turopoljske pasmine svinja. Svinje su bile jako slatke, ali i sramežljive.

Poslije toga išli smo u Čičku Poljanu gledati pčelarstvo obitelji Antolčić.

Tamo smo vidjeli pčele, kako se radi med i dobili smo med u saću, kape i medenjake.

I na kraju smo išli u restoran Odranski ribič na objed.

Lucija Plepelić 3. b

Izlet u Posavinu

Dana 16.05.2012. godine učenici trećih razreda Osnovne škole Velika Mlaka obišli su dio svog zavičaja - Posavinu. Dok smo se autobusom vozili kroz razna sela i naselja, naš vodič nam je pričao razne priče i legende o tom kraju. Pričao nam je kako su ljudi u Posavini živjeli.

Nakon duge vožnje autobus nas je iskrcao u Bukevju kraj škole i crkve sv. Antuna Padovanskog.

Kada smo izašli iz autobusa, ušli smo u staru školu slušajući njenu povijest, a zatim vrlo gladni pojeli svoje sendviče i slatkiše.

Nakon malog obroka krenuli smo razgledavati crkvu sv.Antuna Padovanskog. Kada smo ušli u crkvu, pomolili smo se i slušali kad nam je vodič pričao o njoj. Slikali smo se i vratili u autobus.

Autobusom smo se vozili do Vrbova. Iz autobusa smo izašli na lijevu obalu rijeke Save. Pričekali smo skelu, ukrcali smo se na nju i prešli na desnu obalu. Tamo smo razgledavali  tok rijeke.

Opet smo se skelom vratili na lijevu obalu i ušli u autobus. Njime smo došli u Staro Čiće i razgledavali kip Jurja Habdelića, te ponovili što smo o njemu učili kao piscu i znalcu narodnog govora. Vratili smo se u autobus i vozili se do Turopoljskog luga, prolazeći uz rijeku Odru. Ušli smo u šumu i promatrali stare hrastove.

Saslušali smo još legenda i izmjerili debljinu stabla-hrasta kako bi im odredili godine.

Kada smo se vraćali iz šume vidjeli smo vilinog konjica

i zadivljeni vratili se u autobus. Pošli smo dalje i promatrali turopoljske svinje. Opet smo se malo zasladili slatkišima i autobusom došli do Čičke poljane kod obitelji Antolčić, slušajući i promatrajući pčele, naučili smo smo nešto o njima.

Dobili smo med i medenjake te puni znanja otišli u restoran na objed. Poslije objeda smo se vozili kroz Veliku Goricu i ponovili znanje o njoj.

Bilo mi je jako lijepo unatoč naoblačenju i promjeni vremena.

Marta Ćuk 3.b

U srijedu 16. svibnja 2012.g. svi treći razredi OŠ Velike Mlake krenuli su na izlet po Posavini. Krenuli smo u 8 sati iz Velike Mlake, prema Mičevcu. Gospodin Stjepan bio je vodič. Prvo je pričao kako su Velika Mlaka i Mičevec dobili ime.  Zatim smo otišli  u Veliku Goricu. Autobusom smo se vozili po nasipu rijeke Save.

Posjetili smo mjesto Bukevje i školu staru 150g. Jedna učiteljica nam je otključala crkvu ogromnim starim ključem.

Za vrijeme obilaska Novog Čiča pričali smo o mnogim poznatim ljudima iz Turopolja kao što su:Juraj Habdelić i Franjo Lučić. Vozili smo se skelom preko Save.

Išli smou Turopoljski lug i gledali Turopoljske svinje. U šumi je vodič pričao o hrastu lužnjaku i još o dobrom vilenjaku i mnoge druge zanimljive i smiješne legende.

Posjetili smo obitelj Antolčić koja uzgaja pčele. Promatrali smo pčele kako žive i rade u košnici i čuli kako nastaje med, što sve čovjek mora napraviti za pčele kako bi mu one donijele med.

Na kraju smo išli u restoran Odranski ribič gdje  smo već pomalo umorni ručali. Poslije ručka, tko je imao novaca mogao se počastiti  sladoledom.

Nažalost pala je kiša i nismo se mogli igrati. Bio je to najbolji i najzanimljiviji izlet.

Leonarda Gazić,3.b