Simfonijski puhački orkestar OSRH: THE QUEEN SIMPHONY

Autor: Administrator , 5. 3. 2012.

Simfonijski puhački orkestar Oružanih snaga RH u ponedjeljak 5. ožujka 2012. godine u 20.00 sati u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog održao je koncert „The Queen Symphony“. Koncertu je prisustvovalo i 50 učenika, njihovih roditelja i učitelja naše škole.

Simfonijski puhački orkestar OS RH na koncertu je izveo simfonijsku obradu najvećih hitova grupe „The Queen“.

Bio je to završni koncert kojim su obilježili 20. godišnjicu djelovanja, u kojem razdoblju je Orkestar ostvario više od 1500 simfonijskih i komornih izvedbi diljem Hrvatske i u inozemstvu.

"The Queen Symphony" autora Tolga Kashifa, britanskog skladatelja i dirigenta, praizvedena je 2002. u Londonu i od tada je imala niz izvedbi. "Simfonija nije samo mješavina najvećih hitova skupine "Queen", već veliko simfonijsko djelo u kojem je tematski materijal Queenovaca korišten u najboljoj klasičnoj tradiciji", navodi u programskoj knjižici dirigent i zapovjednik Orkestra Miroslav Vukovojac Dugan te dodaje da se izborom izvedbe "Queen Symphony" Orkestar OSRH-a upisao na mali popis puhačkih orkestara u svijetu koji mogu izvesti ovakvu vrstu simfonije.

Uvod u Koncert izvela je Klapa HRM-a "Sv. Juraj" jednom od najvećih uspješnica Queenovaca, skladbom "We are the champions", uz pratnju Orkestra i Zbora "Ex Zvjezdice".

Kroz šest stavaka Simfonije obrađene su najpoznatije skladbe skupine Queen.

Uz Orkestar u izvedbi Koncerta sudjelovali su i solisti Vlatka Peljhan - violina, Lidija Suchanek - violončelo te Darijan Ivezić na klaviru.