Učenici trečih razreda na terenskoj nastavi po Turopolju

Autor: Administrator , 31. 3. 2011.

31. ožujka 2011. učenici trećih razreda bili su na terenskoj nastavi po Turopolju.

Učenici 3.a i 3.b razreda Osnovne škole Velika Mlaka su 31.3.2011.godine otišli na izlet po Turopolju. Krenuli smo u 8 sati.

Prvo smo otišli u Donju Lomnicu. Tamo smo vidjeli kuriju Modić- Bedeković. Kurija je napravljena 1806.godine i sada je u obnovi. Vrlo je velika. Ima prizemlje i jedan kat. U prizemlju je na lijevoj strani podrum. Na prvom katu se sa strane nalaze dvije male sobe, a u sredini jedan veliki dnevni boravak. Pored kurije je rasla lipa. U tu lipu je udario grom, a pošto je ona bila šuplja, raspukla se.

Nakon kurije Modić- Bedeković posjetili smo stari grad Lukavec. O njemu smo saznali najviše. Prvi put smo ušli unutra. Stari grad Lukavec je ustvari dvorac Lukavec, no gospodin Šipušić nam je rekao da su dvorci sve kuće i kurije u kojima žive sretne obitelji, a da je ovo utvrda. Stari grad Lukavec ima prizemlje i jedan kat, ali ipak izgleda ogromno. Kada smo ušli, prvo smo razgledali prizemlje. Vidjeli smo puškarnice, drvene topove, bunar bez vode, zatvor.. Zatim smo otišli jesti u prostoriju gdje je nekada bila staja. Danas su tamo stolovi i klupe. Poslije smo još malo razgledali prizemlje, pa smo otišli na prvi kat. Na prvom katu smo prvo vidjeli sliku, oltar i svijeće. Turopoljcima koji su bili u starom gradu Lukavcu je to bilo kao mala crkva. Nakon toga smo otišli u prostoriju gdje su se održavala spravišća.

Vratili smo se u autobus i otišli u Dubranec pogledati crkvu Majke Božje Snježne. Naš vodič, gospodin Šipušić, nam je rekao da je ta crkva dobila ime po tome što je neki papa sanjao kako će na rimskom brežuljku padati snijeg i da će on na tome mjestu sagraditi crkvu. Tako se i dogodilo.

Nakon toga smo otišli u Lijeve Štefanke gdje smo vidjeli kapelu Svetog Juraja. Gospodin Šipušić nam je ispričao da su Turopoljci nazvali ovu kapelu po Svetom Juraju koji je bio rimski vojnik. Turopoljci su vjerovali da će ih Sveti Juraj, pošto je bio snažan i pravedan, osloboditi od zla i nepravde. Kapela je oslikana kao i crkva Svete Barbare. Vrlo je mala, no kada se otvore ogromni prozori, izgleda kao da je vrlo dugačka. Poslije toga smo otišli u Pokupsko gdje smo vidjeli crkvu Uznesenja. Tamo je glavno proštenje Velika Gospa. Nakon toga smo posjetili most na Kupi. Most je dugačak 111metara. Zatim smo otišli do zemunice u šumi Kljuka.  Zemunica je bila osmatračnica u Domovinskom ratu. Iz nje su hrvatski vojnici gledali da li neki neprijatelj s čamcem prelazio preko rijeke. Nakon zemunice otišli smo se odmoriti pored rijeke Kupe. Pojeli smo sendviče i otišli na igralište. Dugo smo bili tamo.

Nakon dugo vremena otišli smo u Kravarsko pogledati crkvu. Bilo je slično kao i u Pokupskom. Crkva se nalazi na brežuljku, a groblje je  vrlo blizu. S brežuljka smo mogli vidjeti Zagreb.

Otišli smo u autobus i otišli pogledati spomenik Jurju Habdeliću u Starom Čiču.  Gospodin Šipušić nam je pokazao knjigu koju je Juraj Habdelić napisao. Izgledala je kao molitvenik i bila je jako debela.

Zatim smo otišli u Ščitarjevo pogledati Andautoniju. Gledali smo njene zidiće. Ovo što smo vidjeli bilo je samo kupalište (terme). Grad Andautonia bio je dug 1 km, a širok 800m. Jako me iznenadilo kako je Andautonia mala. Mislila sam da će to biti ogroman park, kao npr.zoo vrt.

Poželjela sam da izlet traje duže. To je bio najbolji izlet! Bilo je super, a pogotovo u autobusu.

Paula Varda, 3.a

« Svibanj 2024 »