Dobro došli u renesansu

Autor: Administrator , 24. 3. 2011.

U četvrtak 24. travnja 2011. u dvorani Gorica nastupio je ansambl "Minstrel" koji izvodi vrhunska djela rane glazbe.

„Dobro došli u renesansu“  naziv je ovog glazbeno edukativnog programa čiji su autori  Vesna Matana Matić i  Sandra Munić,.

Ansambl „Minstrel“ sastavljen je od pjevača i instrumentalista koji izvode vrhunska djela renesansne i barokne glazbe na autentičnim instrumentima i iz originalnih notnih zapisa, a dojam podupire i slikovitost kostima izvođača.

DOJMOVI UČENIKA:

Koncert je bio predivan. Svi su glumci, pjevači i svirači bili izvrsni. Upoznali smo zanimljiva puhačka glazbala, bubnjeve, čembalo, pa sve do lutnje. Jednostavno smo se vratili u renesansu. Kao da smo bili u Italiji u 16. stoljeću. Naučili smo kako se tada pjevalo, plesalo, jelo , pilo i uživalo. Bilo je jako veselo uz smiješne  priče iz života tih  zabavljača. Posebno mi se svidjela skladba o vojniku koji je otišao u rat s cipelom na jednoj i čizmom na drugoj nozi. I ostale skladbe su bile zanimljive, uglavnom komičnog sadržaja. Duh davnih vremena dočarali su i kostimi izvođača.

Dora Hećimović, 5.a

Koncert na kojem su nam glazbenici pobliže prikazali  samo doba, a ponajviše glazbu renesanse, vrlo mi se svidio. Pjevači odličnoga glasa i talentirani svirači zajedno su uspjeli zadiviti djecu i odrasle svime što su izveli, što se moglo zaključiti prema pljesku nakon svake izvedbe. Kostimi  su dočarali to doba pa smo uz priču o svakodnevnim događajima u to doba na trenutke pomislili da živimo u doba renesanse. To je sam koncert učinilo posebnim. Budući da je ovo bio i edukativni koncert, mnogo smo toga naučili, ali se i zabavili uz smijeh. Približavajući se kraju predstave, poželjeli smo uz pokoji komentar o izvedbama da se koncert nastavi i da traje što dulje jer je bilo savršeno i vrijedno pamćenja. Na početak smo koncerta došli vedri, kraj smo dočekali iznenađeni i presretni, a ono između ćemo dugo pamtiti. Upoznali smo mnogo instrumenata od kojih su mi se najviše svidjeli lutnja i čembalo. Bilo je prekrasno i nadam se da ćemo otići još koji put na sličan koncert.

Filip Avdić, 8.b

...Ovaj koncert mi se jako svidio. Uživala sam slušajući glazbu renesanse i bilo mi je smiješno kada je voditeljica pričala  o svakom pojedinačnom renesansnom zabavljaču nešto lijepo, ali i  ružno. Ali takvi su bili običaji za vrijeme renesanse, drugačiji bonton od današnjeg.  Bilo je predivno gledati kako su se oni prije drugačije odijevali, jeli i kako su živjeli.

Brigita Medvidović, 8.b

Jedne večeri uputili smo se u Pučko otvoreno sveučilište u Velikoj Gorici kako bismo prisustvovali koncertu na kojem su trebali nastupiti kostimirani glazbenici predstavljajući nam renesansu. Čim sam čula da je riječ o nekom povijesnom razdoblju, odmah sam se zainteresirala jer sam bila sigurna da ćemo na tom koncertu puno naučiti, i naravno, bila sam u pravu.   Nakon što smo se smjestili, na scenu su stupili glazbenici odjeveni kao trubaduri  iz davnih vremena. Na sceni su bile i dvije žene, od kojih je jedna svirala čembalo, blokflautu i pjevala, a druga pjevala i svirala puhačke instrumente i udaraljke.  Došlo je i pet muškaraca. Jedan je svirao lutnju,  drugi bubanj, dvojica su pjevala i svirala na udaraljkama i jedan glazbenik je  svirao preteču današnjeg violončela tzv. violu da gambu, a dobila je ime po tome što se drži među  koljenima. Iznenadila sam se kada sam vidjela da svi glazbenici i pjevaju i sviraju. Pjesme su bile na talijanskom jeziku i vrlo vedre. Svi  izvođači su mi se svidjeli,  imali su  prekrasne glasove, a osobito pjevačica (sopran) koja je ujedno bila glavna voditeljica predstave. Nisu nam pričali samo o glazbi,  već i o ondašnjoj kulturi te kako su se oni tada odijevali, gdje su živjeli i što su jeli. To mi se svidjelo jer su nam približili renesansu. Tijekom koncerta osjećala sam se kao da sam dio nje. Od glazbala najviše  su mi se svidjeli lutnja i čembalo jer mislim da je njihov zvuk poseban, opuštajuć i lijep. Ovaj koncert mi se jako svidio jer se razlikuje od drugih na kojim sam bila i jer sam puno naučila o renesansi i ljudima koji su u njoj živjeli. Voljela bih ići na više  ovakvih koncerata i mislim da su savršeni za djecu i mladež, a i za odrasle.

Dora Lacković, 8.b

« Svibanj 2024 »