Posjet Koncertnoj dvorani "Vatroslav Lisinski"

Autor: Administrator , 25. 3. 2011.

24. i 25. ožujka 2011. učenici četvrtih, petih, šestih i sedmih razreda   naše škole (126 učenika) u sklopu manifestacije  Tjedan glazbe za djecu i mladež,  posjetili su Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski. Posjet je organizirala učiteljica glazbene kulture Alena Perica.

25. ožujak 2011. bio je jedan poseban dan u mom životu. Zajedno sa svojim razredom  i  drugim učenicima naše škole išli smo u Koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Na ulaznici je pisalo: Neprocjenjiv doživljaj. I bio je!

Nakon što smo se smjestili u  gledalištu, došli su svirači Zagrebačke filharmonije. Bilo je tu puno instrumenata: veliki bubanj, timpani, flaute, gudači  itd. Meni se najviše svidjele orgulje. Kažu da je to «kraljica instrumenata».

Cijelim orkestrom je dirigirao mladi dirigent Filip Pavišić. Svidjelo mi se to što smo imali odličnog voditelja gospodina Dražena Siriščevića koji je ujedno i direktor Koncertne dvorane V. Lisinskog.

4. a

4. b

4. d

Tom prigodom izvedeni su "Najveći hitovi klasične glazbe", odnosno, program s ulomcima iz poznatih i popularnih klasičnih djela kojima je cilj senzibilizirati i privući novu, mladu publiku u Koncertnu dvoranu "Vatroslav Lisinski".

Odmah prva skladba bila je odlična- Uvertira i Laka konjica iz opere Wilhelm Tell Gioachinija  Rossinija. Nakon  poznate skladbe Richarda Straussa "Tako je govorio Zaratustra" slijedila  je skladba koja mi se najviše svidjela - Toccata  iz Toccate i fuge Johanna Sebastiana Bacha. Nju je svirala mlada  dvadesetogodišnja orguljašica. Sve ostala skladbe su bile isto tako lijepe.

Imali smo i dvije baletne točke "Labuđe jezero" P. I. Čajkovskog  i " Ples  sablji" Arama Hačaturjana. Slušali smo i opernu ariju iz Mozartove Čarobne frule.

Imam i "top" dvije skladbe iz cijelog koncerta:

1. Bachova:Toccata za orgulje
  2. Igor Stravinski: Žar-ptica ( finale baleta).

Sa zanimanjem smo upoznali i skladbu   4’33” ( John Cage). To je skladba u kojoj ima 4 minute i 33 sekunde šutnje. Tko bi rekao- tišina je isto skladba, samo drugačija. Osjećaš se kao u nebu dok zatvoriš oči  i slušaš tu  "skladbu".

Svaka čast cijelom orkestru, ali i naši učiteljima što su nam omogućili uživati u tom koncertu. Ja mislim da je sve bilo super.  Nadam se da ću do slijedećeg koncerta  naučiti njemački tekst Europske himne - Ode radosti iz IX. simfonije L. van Beethovena i da  napokon čujem cijeli 4. stavak  te slavne simfonije. To mi je želja.

Antonio Lazar, 5.c

Tjednu glazbe prethodio je natječaj za likovno ostvarenje na temu "Radost slikanja uz glazbu" za učenike osnovnih i srednjih škola. Pristiglo je 550 radova iz  osnovnih i srednjih škola  Hrvatske. Odabrana su tri najuspješnija., a Ocjenjivački sud odabrao je stotinjak radova koji su predstavljeni na izložbi u predvorju Lisinskog.

Prema propozicijama Natječaja, ocjenjivački sud  -  u sastavu:

- prof. TONKO MAROEVIĆ, predsjednik suda,
- prof. MORANA KUKEC, akad. slikarica i grafička dizajnerica i
- prof. BERISLAV ŠIPUŠ,  akad. glazbenik, skladatelj i dirigent,

odabrao je  radove koji su predstavljeni  na izložbi u KD Vatroslava Lisinskog  Među njima je i 5 radova učenika naše škole.

Rafaela Krilčić i Nicole Vujasinović iz 1.b najmlađe su sudionice izložbe.

Mihael i Nikola - ponosni na izložene radove svojih sestara,

Rafaele i Nicole

Karlo Cerovski, 3.b                                            Esmeralda Hamidi, 5.b

Nicole Vujasinović, 1.b                                           Rafaela Krilčić, 1.b