Izlet 4. a i 4. b razreda po Turopolju

Autor: Nancy Vujanić, 7. 6. 2024.

Učiteljice Marina Arbanas i Diana Prevolnik za posljednji izlet (4. lipnja 2024.) ove školske godine odabrale su i dalje širiti ljubav prema kraju u kojem živimo te su s učenicima ponovno istraživale bogatu povijest i znamenitosti Turopolja.

Posjetili smo divnu drvenu ljepoticu – Kuriju Modić Bedeković. Od mnogobrojnih kurija koje su nekada krasile turopoljski kraj, danas ih je tek nekolicina, a svakako je najljepša i najbolje očuvana kurija Modić Bedeković u Donjoj Lomnici.

Autobusom smo se vozili kroz Vukomeričke gorice, krajem u kojem je stvarao Slavko Kolar i gdje su nastali filmovi Breza i Svoga tela gospodar. Slušali priče o Mogutima, vilama i drugim bićima iz narodnih priča koje nam je u autobusu pričala naša voditeljica Katarina.

Posjetili smo i spomen park 153. brigade Hrvatske vojske u Velikoj Buni gdje su nam divni i srdačni domaćini pričali o danima kada su morali krenuti u obranu svoje domovine. Učenici su se upoznali s ratnim putem slavne velikogoričke brigade, a razgledali su iz blizine i vojne eksponate kojima su se u Domovinskom ratu služili pripadnici 153. velikogoričke brigade.

Na kraju našeg putovanja, družili smo se uz rijeku Kupu. Djeca su vidjela brojne životinjske i biljne vrste našeg zavičaja. Tako su vidjeli bjeloušku koja se sunčala na deblu uz rijeku. Lovili su zaigranu žabu po obali, hranili znatiželjne labudove, nabrajali biljke poput trputca, djeteline, stolisnika, potočnice…Spašavali su i maleno štene koje su vratili njegovoj majci. Veselo i bezbrižno trčkarali zelenom livadom, kotrljali se niz brijeg, radili zvijezde i uživali u prirodi.

Diana Prevolnik

Izvor: Marina Arbanas, Diana Prevolnik