Za učenike i roditelje svih sedmih razreda izvedena je predstava „Droga“ Thearto projekta.

Autor: Administrator , 22. 11. 2010.

U ponedjeljak 22. studenoga 2010. za učenike i roditelje svih sedmih razreda izvedena je  predstava „Droga“ Thearto projekta. Predstava "Droga" pokrenuta je na inicijativu Policijske uprave zagrebačke i do sada je odigrana preko 200 puta. Govori o raznim aspektima zloporabe opojnih droga, od utjecaja društva do nesnalaženja i nerazumijevanja problema od strane roditelja.

Puna je podataka kroz koje djeca saznaju stvarnu sliku, za razliku od njihovih uobičajenih izvora informacija: vršnjaka i medija. Čitav projekt pomažu Gradski ured za kulturu i Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Predstava je koncipirana tako da traje 40ak minuta, ima dvoje glumaca, interaktivna je i odvija se u učionicama kao svakodnevnom prostoru djece. Za naše učenike predstavu su odigrali glumci  Jerko Marčić i  Chilla Barath Bastaić.

Opis predastave/ projekta: Obrazovanje djece kroz kulturu: „DROGA“

• autor i redatelj:                Zijah A. Sokolović
  • koreografija:                     Igor Barberić
  • igraju:                Jerko Marčić / Chilla Barath Bastaić

Čak 85% djece misli da uzimajući droge ne može postati ovisno!

Nakon ovih i drugih alarmantnih podataka, a ponaputcima EU, policijska uprava zagrebačka pokreće nove modele edukacije djece u sklopu prevencije.

Za partnera uzima THEARTO projekt.

U čemu griješe roditelji? Što ne znaju djeca? Koji su razlozi i situacije u kojima djeca dolaze u riskantne trenutke povezane sa zlouporabom droga? Što svi ne znamo u vezi droga, a trebali bi znati?

Glumci u furioznom tempu nižu situacije, pokazuju posljedice droga, igraju podatke, dijele iskustva i sve to zajedno postaje efikasno sredstvo edukacije.

Istraživanja supokazala da edukacija koja počinje u ranoj dobi najbolje utječe na stavove djeteta.

Policijska uprava zagrebačka preporučuje predstavu Droga kao dio akcije prevencije zlouporabe opojnih droga za učenike svih škola u Republici Hrvatskoj.

Projekt Policija u zajednici – prevencija ovisnosti ima namjeru doći do što većeg broja djece i mlađih adolescenata u cijeloj Hrvatskoj, jer su upravo oni najizloženiji izazovu uzimanja opijata – zbog potvrde među vršnjacima, zbog zabave, iz znatiželje koju sa sobom nosi adolescentsko razdoblje.

REKLI SU O PREDSTAVI:

dr. sc. Gordana Buljan-Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba

“Čista parada glumačke igre i kroz sve to provučene ključne informacije. Zabava zagarantirana, a nešto od informacija će sigurno ostati u glavama onih koji će predstavu gledati. Takav pristup djeluje kao neka vrsta blagotvorne demistifikacije: ne umanjuje problem, ali kao da ga smanjuje na format s kojim se pojedinac ipak može nositi. A to je vjerojatno jedna od najboljih mogućih neizgovorenih poruka djeci.

Iva Gruić, Jutarnji list

Učenici i roditelji su bili oduševljeni predstavom i podržavaju održavanje ovakvih projekata!