Kampanja „Živim život bez nasilja“

Autor: Administrator , 16. 11. 2010.

„Živim život bez nasilja“ naziv je kampanje koju su pokrenuli Ministarstvo unutarnjih poslova i Ujedinjeni narodi u RH. Povod za akciju bio je 25. studeni kad se obilježava Međunarodni dan sprječavanja nasilja nad ženama te zaključci međuresornog sastanka „Nasilje u obitelji i nad ženama“, koji je početkom listopada iniciralo Ministarstvo unutarnjih poslova.

„Živim život bez nasilja“ počinje u ponedjeljak, 8. studenog, a provodit će se na području svih policijskih uprava u Hrvatskoj do 24. studenog.

Nositelji projekta su MUP RH i UN u RH, a partneri u provođenju aktivnosti su:  Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (Obiteljski centri), Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstvo pravosuđa, Agencija za odgoj i obrazovanje te Udruge civilnog društva.

Cilj preventivnih aktivnosti je senzibiliziranje javnosti na problem nasilja te poticanje građana, a posebno žrtava na prijavljivanje obiteljskog nasilja.

„Živim život bez nasilja“ namijenjena je učenicima osnovnih i srednjih škola, nastavnicima, roditeljima, te cjelokupnoj zajednici.

U školi su  tijekom studenog prikazivani razni televizijski spotovi o nasilju u obitelji. Učenici 7. i 8. razreda pogledali su spotove s tematikom nasilja.

Na satu likovne kulture učenici su  izrađivali svoje radove za likovni natječaj, a najbolji će biti prikazani na izložbi 24. studenog u OŠ Ostrog u Kaštel Lukšiću, Obiteljskom centru, a kasnije i u Muzeju policije u Zagrebu.

Učenici su raspravljali o nasilju, štetnosti nasilničkog ponašanja i osvijestili su važnost promicanja kulture nenasilja! Razgovarali su o njihovoj ulozi u nenasilnom rješavanju sukoba.

Pratite kampanju  na Facebooku i Youtubeu

Ministarstvo unutarnjih poslova na najpopularnijoj društvenoj mreži Facebook otvorilo je stranicu kampanje "Živim život bez nasilja". Na linku na facebooku pratite najnovije vijesti, najave događaja, pogledajte fotogalerije i poslušajte izjave poznatih osoba koje se se uključile u kampanju.

Također, na službenom kanalu video servisu Youtubeu - MUP TV pratite izjave osoba iz javnog života koje su pristale podržati kampanju "Živim život bez nasilja".

UČENIČKI RADOVI:

NASILJE

Jednog dečka su pretukli i ostavili na cesti. Automobil je prešao preko njega. Mislim da bi oni koji su mu to učinila trebali biti 20 godina u zatvoru zato što su ga iz čista mira pretukli.

Ako se netko nasilno ponaša treba ga prijaviti. Nasilja ima po cijelom svijetu. Htio bih da ako se netko nasilno ponaša ide u zatvor. TREBA SPRIJEČITI NASILJE!

Nasilje nije dobra stvar. Kad budem imao svoju djecu, učit ću ih da ne budu nasilni.

Krešimir Lacković 4.a

Nasilje je loša stvar zato što je to maltretiranje neke osobe ili oduzimanje ljudskih prava. U svijetu ima jako puno nasilja i još više žrtava nasilja osobito mlađe dobi. Napadač je najčešće tužna osoba kojoj treba pomoć. U vijestima skoro svaki dan pričaju o tome kako je netko napadnut.

Ako netko nekomu prijeti,ta će osoba sigurno šutjeti, zato što se boji napadača. U  svijetu ima sve više i više napadača koji su pušteni, a krivi su. Najvčešće su djeca žrtve.

Jednog dana je jedna osmašica napala mene i moje prijatelje zbog čipsa. I to nije u redu. Zbog takvih događaja je sve manje sretne djece.

Moje mišljenje je da se nasilju treba suprotstaviti, a ne dopustiti da te netko napada i to treba nekome reći, a ne šutjeti o tome. Meni je nasilje jako tužna stvar zbog koje mnogo ljudi pati.

Marija Gojčeta 4a