Terenska nastava učenika 3.a i b razreda po Turopolju

Autor: Nancy Vujanić, 29. 5. 2019.

Učenici 3.a i b razreda sudjelovali su u obilasku svoga zavičaja -Turopolja dana 10. svibnja 2019. godine pod stručnim vodstvom Stjepana Šipušića - Kaze. Vrijeme nas je poslužilo, a vi prosudite sami kako nam je bilo iz učeničkih sastavaka. Fotografije će pokazati i neka mjesta koja smo obišli. Uživajte!
Galja Vlašić - Trbić

Moje Turopolje

Dana 10. svibnja 2019. 3.a i 3.b. išli su na izlet - obilazak Turopolja. Turopolje se sastoji od četiri općine. Smjestilo se kod rijeke Kupe, Save i kod Vukomeričkih gorica. Turopolje ima dosta stanovnika.
         Bili smo u Donjoj Lomnici gdje smo vidjeli kuriju Modić-Bedeković. U toj kuriji sam vidjela kočiju (1.kat),a na 2.katu sam vidjela stari namještaj i neke slike starih ljudi. Bili smo i u Lukavcu gdje smo vidjeli dvorac Lukavec. Bili smo u školi Dubranec i Cvetković brdu gdje smo vidjeli kapelu Sv. Roka. Na Ključić brdu smo jeli ručak. Zapamtila sam da je kod dvorca Lukavec bio samo jedan put kojim si mogao stići do dvorca. Sve okolo je bila voda a danas je to trava. Zapamtila sam jos puno, puno toga.
           Najviše mi se svidjelo kada smo išli u školu i u kapele. Trebamo se lijepo odnositi prema našem kraju jer je to naš dom. Turopolje mi se sviđa zato što je sve napravljeno ručno od drveta, hrasta lužnjaka.
                Lana Landeka, 3. b

MOJE TUROPOLJE

Dana 10. svibnja. 2019. godine u 8 sati i 30 minuta krenuli smo u obilazak Turopolja. Turopolje je smješteno između Vukomeričkih gorica, rijeke Kupe, Save i Ilove. Grad Velika Goricasredište je Turopolja.

Prvo smo obišli kuriju Modić-Bedeković. Unutra smo vidjeli sav namještaj. Stolovi, stolice, stepenice sve je bilo od drveta - hrasta lužnjaka. Samo što mi se nije svidjelo je da su imali toalet bez vode.

Drugo što smo obišli je dvorac Lukavec. On je prije bio načinjen od drveta, ali je obnovljen i sada je zidani. Unutra je bilo dvorište gdje su držali konje i oružja. Bila je čak neka mala sobica gdje su držali žene, za koje su mislili da su vještice. Gore na katu su se održavala spravišća.

Treće što smo obišli je Crkva gospe Snježne u Dubrancu. Ušli smo i tamo nam je vodič rekao da je u Crkvi na orguljama svirao desetogodišnjak Franjo Lucić.

Četvrto što smo obišli je Crkva Svetog Roka na Cvetković brdu. Jako je mala i tek obnovljena.

Peto što smo obišli je kapela u Roženici. U njoj je sve bilo od drveta. Nije se izradio cvijet i zalijepio, već je bilo urezano.

Na kraju smo otišli na Ključić brdo. Tamo smo jeli, a poslije smo jeli sladoled. Bilo je odlično i zabavno. Samo što smo se uprljali. Turopolje je veliko i moramo poštovati njegovu ljepotu. Moramo poštovati i ne rušiti spomenike. Bilo je zabavno i svi smo se razveselili nakon izleta.

Andrea Šekerija, 3. b

MOJE TUROPOLJE

Dana  10. svibnja 2019. godine 3.a i 3.b razred išli su na izlet po Turopolju.  Turopolje  ima četiri  općine to su:  Kravarsko, Orle, Pokupsku i Velika  Gorica.

Prvo smo išli u Donju Lomnicu pogledati kuriju Modić-Bedeković.  Kurija Modić-Bedeković  izgrađena je od jednog drveta hrasta lužnjaka. U kuriji su prvo stanovali Modići, a zatim Bedekovići.  Zadnji stanovnici su bile dvije sestre blizanke. Išli smo u Lukavec  gledati dvorac.  U dvorcu je bilo puno  slika nekih ljudi, a na jednoj slici je bio Muzej Turopolja.  Zatim smo išli u Dubranec  gdje smo  pogledali Crkvu gospe Snježne i  Osnovnu školu.  U toj školi smo gledali  1., 2. , 3. i 4. razrede.
     Njihovi  razredi su veliki, ali ima malo učenika. U Cvetković  brdu smo gledali kapelu Sv. Roka.  Zapamtila sam da je oltar bio rezbaren od starog drveta. Na Ključić brdu smo jeli ručak, kupovali sladoled, igrali razne  igre i tako. Jedino mi se nije svidjelo što su sladoledi bili jako skupi.  Onda smo se vratili u Veliku Mlaku i išli kući.

Na ovom izlet mi je bilo jako lijepo. Nadam se da bi svi, a ne samo ja voljeli ponoviti ovaj izlet!

Ana Bilić, 3.b

Izvor: Galja Vlašić-Trbić