« Prosinac 2017 »

Mičevečka večer
Autor: Nancy Vujanić, 17. 3. 2017.

U sklopu Dana hrvatskoga jezika, 17. ožujka 2017. u Područnoj školi Mičevec održana je posebna večer, večer domače reči i popevke na mičevečkom govoru. Prvom  Mičevečkom večeri želimo ukazati na značaj očuvanja  ljepote i zanimljivost mičevečkog govora, naše kulturne materijalne i nematerijalne baštine.

Vrijedne učiteljice i njihovi učenici su na početku godine odlučili da će veći dio svog vremena posvetiti njegovanju govora svojih baka i djedova i na temelju tih razmišljanja rodio se projekt Mičevečki kaj koji se provodi kroz gotovo sve nastavne predmete i u sva četiri razreda. Djeca na terenu prikupljaju stare, već pomalo zaboravljene riječi, uzrečice, opise običaja,igre djece, izgled sela nekad… Na nastavi učenici slikaju, crtaju, opisuju stare predmete, a kao ogledni primjerci nam služe predmeti iz Etno muzeja KUD-a Mičevec smještenog u potkrovlju škole.

U suradnji s KUD-om Mičevec izdana je  publikacija Etno Mičevec koja obuhvaća preko 1000 starih riječi i izuzetno zanimljivu Zavičajnu slovaricu.

Program večeri  su vodili učenici na mičevečkom  govoru, a imali smo goste, djeda Miju i baku Maricu. Oni su nam govorili o dječjim igrama nekad i o nošnji našeg mjesta.

Djedovi učenika su bili uključeni na način da su pripremili jednu starinsku igračku za izložbu pa se tu našlo mnogo prački, krpena lutka, drveni lukovi i strijele,drveni mač i štit te frulica.

Bake su dobile zadatak da ispeku starinske kolače koje smo blagovali nakon programa.

Mame i tate su imali zadaću opisati svoj doživljaj iz vremena kad su oni bili mali školarci. Dva rada su  pročitana na večeri, a ostali su izloženi na školskom panou.

Bio je otvoren Etno muzej u potkrovlju škole, a članovi učeničke zadruge Vrapčići su prodavali svoje radove.

Učenici su večer završili igrajući starinske igre ispred škole; gađanje krpenim loptama i guranje felge od bicikla štapom.

Kao što se može vidjeti, cijela obitelj je bila uključena u organizaciju večeri, a to nam je bio jedan od ciljeva,  povezivanje obitelji i škole.

Zahvaljujemo se svim sudionicima večeri kao i svim uzvanicima, predstavnicima svih mjesnih udruga i našoj ravnateljici, gđi Đurđi Ivičar-Felja na podršci i motivaciji za budući rad.

Učiteljice PŠ Mičevec