Učenici 4. a i b razreda posjetili Andautoniju

U srijedu, 14. rujna 2016. učenici 4. a i b razreda išli su u  Šćitarjevo posjetiti  ostatke starog rimskog grada Andautonija.

Došao je i taj dan. Kao i svaki drugi. Tiho i sporo, na prstima. Skrivao je nove zgode, nove pustolovine, nove tajne i nove jade; nova veselja, nova uzbuđenja, nova prijateljstva i nova znanja.

Bilo je to 14. rujna 2016. godine. U 8 sati 4.a i 4. b razred bili su pred školom. Bilo je uzbuđenja, smijeha i igre. Učiteljica je zvala na doručak. Za doručak je bila ukusna pizza s crvenkastim ledenim čajem. Mljac! Nakon doručka složili smo se u vrstu po dva, krenuli u autobus i smjestili se. Krenuli smo. Put je trajao oko 30 minuta.

Kada smo stigli vodičica je odmah pohitala do nas i pozdravila nas. Odmah smo pohitali na odredište. Nismo gubili vrijeme.

Vodičica je objašnjavala o starim rimskim igrama koje možemo igrati,

o aktivnostima koje možemo raditi, o bogatoj ženi i ćupovima,

o rimskoj kuhinji i čašama. Cure su radile bule (to su torbice),

a dečki su bili arheolozi.

I tako smo krenuli u istraživanje. Učili smo o rasvjeti i novcima, ćupovima i suznicama, čašama i mirisima, tanjurima i igricama, kasicama i fibulama, utezima i vagama.

Ali to nije sve. Učili smo i o iglama, narukvicama, urnama, grobovima i nadgrobnicama, o striglama, cestama…

A na kraju smo dobili kartu. Djevojčice i dječaci su obukli tunike i toge i izgledali kao pravi Rimljani.

Evo, to je ukratko. Malo i presažeto, no dobro. Moje mišljenje o izletu je odlično.

Patricija Maković, 4.b

objavio: Nancy Vujanić   datum: 14. 9. 2016.

« Travanj 2017 »