Za učenike i roditelje svih sedmih razreda izvedena je predstava „Droga“ Thearto projekta.

Autor: Administrator , 19. 10. 2009.

U ponedjeljak 19. listopada 2009. za učenike i roditelje svih sedmih razreda izvedena je predstava „Droga“ Thearto projekta. Predstava "Droga" pokrenuta je na inicijativu Policijske uprave zagrebačke i do sada je odigrana preko 200 puta. Govori o raznim aspektima zloporabe opojnih droga, od utjecaja društva do nesnalaženja i nerazumijevanja problema od strane roditelja.

Puna je podataka kroz koje djeca saznaju stvarnu sliku, za razliku od njihovih uobičajenih izvora informacija: vršnjaka i medija. Čitav projekt pomažu Gradski ured za kulturu i Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.

Predstava je koncipirana tako da traje 40ak minuta, ima dvoje glumaca, interaktivna je i odvija se u učionicama kao svakodnevnom prostoru djece. Za naše učenike predstavu su odigrali glumci  Jerko Marčić i Ivana Krizmanić.

Opis predastave/ projekta:  Obrazovanje djece kroz kulturu: DROGA“

• autor i redatelj:                Zijah A. Sokolović
  • koreografija:                     Igor Barberić
  • igraju:                              Jerko Marčić / Ivana Krizmanić

Čak 85% djece misli da uzimajući droge ne može postati ovisno!

Nakon ovih i drugih alarmantnih podataka,a po naputcima EU, Policijska uprava zagrebačka pokreće nove modele edukacije djece u sklopu prevencije.

Za partnera uzima THEARTO projekt.

U čemu griješe roditelji? Što ne znaju djeca? Koji su razlozi i situacije u kojima djeca dolaze u riskantne trenutke povezane sa zlouporabom droga? Što svi ne znamo u vezi droga, a trebali bi znati?

Glumci u furioznom tempu nižu situacije, pokazuju posljedice droga, igraju podatke, dijele iskustva i sve to zajedno postaje efikasno sredstvo edukacije.

Istraživanja su pokazala da edukacija koja počinje u ranoj dobi najbolje utječe na stavove djeteta.

Policijska uprava zagrebačka preporučuje predstavu Droga kao dio akcije prevencije zlouporabe opojnih droga za učenike svih škola u Republici Hrvatskoj.

Projekt Policija u zajednici – prevencija ovisnosti ima namjeru doći do što većeg broja djece i mlađih adolescenata u cijeloj Hrvatskoj, jer su upravo oni najizloženiji izazovu uzimanja opijata – zbog potvrde među vršnjacima, zbog zabave, iz znatiželje koju sa sobom nosi adolescentsko razdoblje.

Rekli su o predstavi:

«Kazališna predstavaDROGAautora Zijaha A. Sokolovića i TH/EA/RT/O projekta koji dolazi iz Austrije-Salzburg, novi je oblik edukacije koji postoji u većini zemalja EU, i zato je preporučujemo kao obavezni dio akcije u prevenciji droge za svakog učenika Republike Hrvatske

Krešimir Šulc, načelnik Policijske uprave zagrebačke

«Izuzetno podržavamo Vaš projekt, u čiju smo se kvalitetu uvjerili prisustvujući izvođenju Vaše predstave...»

mr.sc. Bernardica Juretić, predstojnica Ureda za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Vlade RH

Ovo je jedan stvarno sjajan pristup, jer je porukaja sam cool takva kakva jesamzapravo jedna savršena poruka prikazana na način koji će mladi stvarno prihvatiti. Ovo je jedini način na koji će oni čuti o problemu, jer tu nema dociranja. Ovdje im pokazujemo ipak nešto drugačije.Ovo je projekt koji me najviše oduševio u posljednjih nekoliko godina!

dr.sc. Gordana Buljan-Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba

“Čista parada glumačke igre i kroz sve to provučene ključne informacije. Zabava zagarantirana, a nešto od informacija će sigurno ostati u glavama onih koji će predstavu gledati. Takav pristup djeluje kao neka vrsta blagotvorne demistifikacije: ne umanjuje problem, ali kao da ga smanjuje na format s kojim se pojedinac ipak može nositi. A to je vjerojatno jedna od najboljih mogućih neizgovorenih poruka djeci.

Iva Gruić, Jutarnji list

Učenici i roditelji su bili oduševljeni predstavom i podržavaju održavanje ovakvih projekata!

Izvor: Mihaela Čunčić, pedagoginja
Priloženi dokumenti: