Ljetna pohvala za velikogoričke čitače i najava zanimljive jeseni u Gradskoj knjižnici Velika Gorica

Autor: Administrator , 29. 9. 2014.

Da Velikogoričani mnogo čitaju, to mi knjižničari dobro znamo tijekom cijele godine, no pravi čitateljski stampedo nastupa svake godine tijekom ljetnih mjeseci.

Našim korisnicima u srpnju i kolovozu omogućujemo posudbu dodatne, četvrte knjige u svakoj od lokacija, pa ne čudi da su u doba godišnjih odmora i knjižnične police vidljivo praznije. Sve tri lokacije ove su godine zabilježile posjet 9.214 članova  koji su posudili ukupno 38.675 svezaka knjiga, a prosječno je svatko od ljetnih korisnika pročitao gotovo tri knjige! Poseban rast posudbe zabilježen je u našem Dječjem odjelu, gdje je posuđeno 1.128 knjiga više nego prošloga ljeta, čime su velikogorički klinci dokazali da sve više čitaju i iz vlastitog gušta, a ne samo zbog ocjene iz lektire!

Čestitamo našim korisnicima na marljivom čitanju, a nadamo se da su uz knjigu odmorili i napunili baterije za nadolazeće jesenske aktivnosti u knjižnici!

Zanimljiva jesen u Gradskoj knjižnici Velika Gorica počinje već sljedeći tjedan novim ciklusom tranzicijskih susreta u knjižnici koje organizira Udruga ZMAG te ovom prilikom poziva sve zainteresirane za pokretanje pozitivnih promjena u našem gradu. Na inicijativu Dječjeg odjela  u velikogoričkim dječjim parkovima bit će postavljene mini knjižnice – Kućice za knjige – koje djeci omogućuju besplatnu posudbu i međusobnu razmjenu knjiga; projekt se oslanja na ideju svjetskog pokreta Little Free Library za slobodnu razmjenu knjiga koji funkcionira na principu knjiga za knjigu – jednu uzmeš, jednu daš – a predstavlja idealni način promoviranja čitanja među djecom. Prve knjige za kućicu osigurat će naš Dječji odjel.

U rujnu predstavljamo najduži roman u hrvatskoj književnosti – Umjetne suze Milka Valenta – na pretposljednjoj tribini  S knjigom na ti!, a u listopadu i studenom, u Mjesecu hrvatske knjige, očekuju nas gostovanja Julijane Matanović i Veljka Barbierija.

Ove jeseni osnivamo i prvi čitateljski klub u našoj knjižnici, a kako mu se možete pridružiti, saznat ćete na tribini i predstavljanju knjige O čitateljskim grupama Ivane Bašić.

U Područnoj knjižnici Galženica nastavljaju se ugodna jutarnja književna druženja „S poštovanjem“, a ove godine u toj se lokaciji možete opet priključiti nagradnoj igri, ovaj put tematski vezanoj uz obilježavanje 200. obljetnice rođenja Ivana Mažuranića, te osvojiti besplatno godišnje članstvo u knjižnici.

U četvrtak 23. listopada i naša se knjižnica pridružuje nacionalnoj akciji Čitajmo zajedno, čitajmo o ljubavi pa će tako biti organizirana čitanja na otvorenom za učenike osnovnih i srednjih škola.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige prvašići već tradicionalno imaju besplatan upis, a kako bi postali pravi čitači, dobivaju Čitatovnicu – čitateljsku putovnicu –  koja se popunjava tijekom godine žigovima za svaku pročitanu knjigu, a najboljim čitačima slijede i nagrade! U listopadu će djeca pod vodstvom knjižničarki Dječjeg odjela pokušati sastaviti najdužu ljubavnu rečenicu na svijetu i rukama napraviti srce oko zgrade Pučkog otvorenog učilišta u akciji Ruke isprepliću srce – riječima pišemo ljubav.

Za tinejdžere u pripremi je radionica Blackout poezije, a sva se djeca – članovi Dječjeg odjela – mogu uključiti i u Nacionalni kviz za poticanje čitanja Ljubav za početnike.

Za roditelje i odgajatelje počinje novi ciklus psihoedukativnih radionica pod vodstvom stručnih pedagoga . A to još nije sve…

Jesen nam donosi i obilje novih naslova kojima knjižnica redovito obogaćuje fond knjiga namijenjen korisničkoj posudbi, ali i korištenju u prostoru knjižničnih čitaonica. Stoga uživajte u druženju s knjigom kroz čitanje, ali i putem događanja koje pripremamo za vas - za svačiji  ukus i za svačiji interes bit će ponešto, što će nadamo se pomoći u razvedravanju ovog kišnog jesenskog razdoblja koje je pred nama.

Pratite nas i dalje na mrežnim stranicama knjižnice www.knjiznica-vg.hr i na Facebook profilima pojedinih odjela, i saznajte na vrijeme sve informacije o našim programima.