DVD Velika Mlaka i DVD Velika Gorica posjetilo naše učenike

Autor: Administrator , 22. 5. 2014.

U petak, 16. svibnja 2014. učenike naše škole (drugi, treći, četvrti razredi, 6. a, 8. c) posjetili su vatrogasci DVD Velika Mlaka i DVD Velika Gorica i savjetovali ih na koji način se treba ponašati u opasnim situacijama kao što je nekontrolirana vatra ili požar.

Dana 16. 5. 2014 u 12:15 vatrogasci su došli u školu jer su imali predavanje s 3. razredom. Bio je profesionalni vatrogasac Roman i gospodin Ivan (koji je također vatrogasac ali ne profesionalni).

Gospodin Roman je imao odijelo u kojima je na sastanku ili tako nešto, a gospodin Ivan radnu uniformu, čizme, remen na koji objesi neke potrebne stvari, jaknu i debele hlače s florescentnim prugama da ga drugi vatrogasci primijete, veliku bocu na leđima u kojoj je zrak jer stavi masku i udiše taj zrak da se ne uguši u dimu, a čuje se pištanje da se vidi koliko još ima zraka u boci. Učili su nas da se šibica pali od sebe da sebe ne zapalimo ako povučemo prema sebi, ne ni prema nekoj zapaljivoj stvari nego prema onoj strani gdje nema puno predmeta. Učili su nas da ako prijatelju gori jakna da ga samo spustimo na pod. Ako gori nešto u kuhinji, ne zaliti vodu jer bi se požar proširio nego malo namočiti krpu, iscijediti je i sakriti ruke iza nje, udaljiti glavu i samo baciti na požar. Naučili smo da nikad ne smijemo ostaviti upaljenu peglu bez nadzora i da ne smijemo ostaviti  grijalicu pokraj zapaljivog predmeta jer bi se moglo zapaliti. Nijedan aparat na struju ne smije imati oštečenu  žicu za struju jer bi se aparat mogao zapaliti. Još sam naučila da vatra ako nema zraka ne može gorijeti tj. da vatra treba zraka da gori.

Zapaljivi predmeti su: papir, drvo, odjeća, obuća, plastika itd.

Bilo je jako poučno i zanimnjivo!!!!!!!

Mia Zoroja Odrčić 3a