Učenici trećih razreda sudjelovali u obilježavanju 22. obljetnice osnivanja 153. brigade HV-e

Autor: Administrator , 3. 10. 2013.

3. listopada 2013. učenici trećih razreda bili su na obilježavanju 22. godišnjice osnutka 153. Brigade HV Velika Gorica. Tamo su se susreli s preživjelim borcima Domovinskog rata te dostojanstveno obnovili sjećanje na poginule.

S mosta na rijeci Kupi položen je vijenac i zapaljena svijeća u spomen na sve poginule na pokupskom ratištu. Središnji svečani program održan je kod zemunice-osmatračnice u šumi Kljuka.

O ratnom putu 153. brigade HV – Velika Gorica govorio je jedan od zapovjednika brigade bojnik Nikica Repač, koji je u svom obraćanju, posebno učenicima, istaknuo važnost i doprinos 153. velikogoričke brigade HV.

U kraćem programu sudjelovali su učenici OŠ Pokupsko koje je uvježbao profesor Mario Ožaković. Potom su se sudionici, pješačenjem u dužini od 4 km, uputili  prema Osnovnoj školi Pokupsko gdje je za učenike i ostale sudionike organizirana okrijepa. Učenici su na igralištu osnovne škole nastavili druženje u sportskim igrama i zabavi, sve do povratka svojim kućama.

Izlet u Pokupsko

3.10.2013. bili smo u Pokupskom, blizu rijeke Kupe. Bilo je I mnogo drugih učenika. 8. razred je pjevao našu himnu.  Došao je i jedan vojnik i pričao o brigadama i ratu.

Naša učiteljica je baš tog dana imala rođendan pa smo slavili rođendan naše učiteljice i dan 153. Brigade.

Prvo smo svi bili okupljeni kod malog drvenog skloništa. Tamo je bilo hladno, ali smo nakon nekoliko pjesama skoro svi šetali jako,  jako daleko, a tamo nas je čekao ručak.  Ivana, Jelena i ja nismo jele grah , nego svoje sendviče i grickalice. Nije mi jasno zašto je tamo tako hladno, a tu nije?!

Cure i ja smo trčale oko dečki koji su igrali nogomet na igralištu. Nakon trčanja, izvalile smo se na deku i onda nam se pridružila i Brigitta Žutić. Cure s kojima je bila imale su puno grickalica, ali je htjela biti s nama. Nakon izležavanja išle smo brati šipak, nabrale smo punu vrećicu i dale ga učiteljici kao rođendanski dar. Vratile smo se na deku i razgovarale o curama,  sportovima,  školi itd.

U međuvremenu smo vidjele učiteljicu da ide brati šipak. Došao je Luka i rekao nam kako s dečkima izazivaju Petru i Miju.  Jelena i Brigitta su pojurile za Lukom s mobitelom da to snime. Vratile su se i pokazale nam neku igru, zove se:  Kotrljanje niz brijeg, a cilj je doći do željezne ograde. Svi su se kotrljali i bacali, nekim učenicima je kasnije bilo zlo.

No tada je došlo vrijeme za polazak. Ušli smo u autobus,  Jelena,  Korina, Nika, Brigitta i ja sjedile smo  na zadnjim sjedalima i gledala brjegove i pričale o spuštanju niz brijeg. Na izletu mi je bilo baš lijepo, dobro smo se zabavili.

Brigita Fališevac, 3. a