Dan kravate u 4. b

Autor: Nancy Vujanić, 20. 10. 2023.

Povodom Dana kravate ove smo godine posebnu pozornost posvetili našoj turopoljskoj ljepotici – podgutnici. S ponosom smo učili kako su naši preci utjecali na popularnost nošenja ovog modnog, ali i statusnog dodatka…

Podgutnica je rubac ili ukrašena vrpca koja se vezala pod vratom, odnosno – pod gutom, odakle i naziv „podgutnica“. U Turopolju je nalazimo kao ukrasni dodatak tadašnje odjeće, danas narodne nošnje, ali i kao dio odore vojnika Turopoljskog banderija.

Turopoljski plemenitaši kroz svoj banderij štitili su svoj kraj i Hrvatsku, ali imali i obvezu sudjelovati u vojnim pohodima za tadašnje kraljevstvo. Iz obveze Plemenite općine Turopoljske da se odaziva kraljevom pozivu na vojnu rođen je Turopoljski banderij.

Vjeruje se da je taj crveni rubac na vratu turopoljskog banderijalca, vojnika iz  povijesne postrojbe Hrvatske vojske došao u Pariz i od tamo kao kravata krenuo dalje u svijet. Podgutnicu su na vrat mladića, odnosno pod gut, vezale djevojke i žene pri odlasku u bitku. Crveni rubac  bio je znak ljubavi i sjećanja na njih i dom.

I doista, način vezanja rupca Parižani zovu „A la croat“ i iz njega nedvojbeno dolazi naziv kravate. Podgutnica je stoga zasluženo jedan od najvažnijih simbola turopoljskog kraja.

Ponukani tom lijepom pričom, izradili smo papirnate origami mašne koje podsjećaju na podgutnicu te ju ukrasili biljnim ukrasima koje smo uočili na pravim podgutnicama iz Velike Mlake, Klare, Buševca… Sva smo još začinili i perlicama te stvorili originalne dizajne.

Time smo osvijestili, ali i ponovili kako Turopolje im bogatu i zanimljivu kulturnu baštinu.

Diana Prevolnik, učiteljica 4.b

Izvor: Diana Prevolnik