Edukativni dječji krimić

Autor: Nancy Vujanić, 18. 1. 2016.

Marco Polo i potjera na Putu svile / Anne Ellsworth

Povijesni kriminalistički roman ovog naslova dio je niza Edukativnih dječjih krimića. Svi naslovi niza imaju istu strukturu: prvi dio je roman o poznatoj povijesnoj osobi i sadrži zadatke za razumijevanje sadržaja, na kraju knjige su kronološki pregled i rješenja. U ovom romanu radnja je smještena u 13. stoljeće. Marco Polo kreće na putovanje u Kinu kako bi mongolskom vladaru uručio darove, a na tom dalekom putovanju prati ga dvoje djece, Rikard i Lucija. Zaplet započinje Lucijinim nestankom i Rikard počinje sumnjati kako je njezin nestanak povezan s plavim kamenom čarobnih moći.

Cezar i izdaja na Kapitolu / Franziska Jaekel

Edukativni dječji krimić o Gaju Juliju Cezaru, uspješnom vojskovođi i političaru Rimske Republike. Kroz uzbudljivu priču nas vode Marko i Lucija, djeca rimskog senatora, od trenutka priprema za svečanu paradu u Cezarovu čast. No Marko postaje svjedokom strašne tajne: skupina izdajica planira zavjeru protiv Cezara. Hoće li, zajedno s Lucijom, raskrinkati te ljude i omogućiti trijumfalnu povorku pod geslom: " Veni, vidi, vici!"? U priči doznajemo mnogo podataka o političaru Cezaru i stanovnicima antičkog Rima kroz trideset vježbi, preglednom kronologijom događanja i brojnim ilustracijama.

Galileo Galilei i prokletstvo astronoma / Jürgen Brück

Iz serije Edukativni dječji krimić još jedna povijesna pustolovina u kojoj upoznajemo jednog od najslavnijih znanstvenika u povijesti ljudskog roda: Galilea Galieija. Zaslužan je za mnogobrojne važne izume i mnoga znanstvena otkrića zbog kojih je bio izložen strašnim prijetnjama i umalo bio smaknut. Padova 1610. Galileu je nestao važan rukopis. Je li to upozorenje? I to taman kad je, godinu prije, uglednom Vijeću Venecije, darovao teleskop. Galileo je naravno napravio još jedan. Došao je do mnogih otkrića i svoje je senzacionalne spoznaje zapisivao. Počela su mu stizati pisma. Netko mu je prijetio prokletstvom astronoma ako objavi rukopis. Prokletstvo astronoma?! Je li to neka šala?

Kleopatra i zagonetna mumija / Iris Hammelmann

Edukativna kriminalistička priča iz koje doznajemo o životu u Egiptu iz doba kraljice Kleopatre. Tko je bila Kleopatra VII? Kako se živjelio? Koje su spletke i zavjere bile kovane? Kroz uzbudljiva događanja, protkana povijesnim činjenicama, vode nas Aleksandar i Selena, djeca Herosisa, majstora balsamiranja.

Leonardo da Vinci i kradljivac slika / Amelie Benn

Iz serije Edukativni dječji krimić još jedna povijesna i tajanstvena pustolovina u kojoj upoznajemo slavnog slikara... Francescov učitelj, Leonardo da Vinci, je uistinu bio genijalan. Nije bilo područja znanosti s kojim nije bio upoznat. Bio je umjetnik, inženjer, znanstvenik, filozof, izumitelj. Francesco je bio ponosan što može raditi kod njega i što mu može biti od pomoći. Pronaći će ukradenu "Mona Lisu". Na kakve će sve prepreke naići? Kakva je Firenca u 16. st.? Je li proročanstvo Ciganke istinito?

Mozart i atentat u operi / Christa Pöppelmann

Iz serije "Edukativni dječji krimić" još jedna povijesna i tajanstvena pustolovina u kojoj upoznajemo poznatog glazbenika i skladatelja Wolfganga Amadeusa Mozarta. Da bi ga mladi čitatelji bolje upoznali ali i zapamtili mnoštvo povijesnih činjenica, priča sadrži trideset zadataka. U ljeto 1791. god. dvanaestogodišnja Kathi primorana je potražiti oca. Iako se nikad nije brinuo o njoj, ona zna da njezin otac živi u Beču i da je intendant kazališta. Kathi upoznaje Mozarta i saznaje mnoštvo zanimljivosti iz svijeta opere. No, hoće li joj itko povjerovati da je vidjela pištolj i da je netko pokušao pucati u Mozarta? Theo joj vjeruje. Zajedno s njim upada u niz nevolja. Hoće li uspjeti razotkriti atentatora?

Mušketiri i zagonetka zlatnog mača / Christa Pöppelmann

Iz serije Edukativni dječji krimić još jedna povijesna i tajanstvena pustolovina u kojoj upoznajemo mušketire i Francusku u 17. stoljeću. Dvanaestogodišnji Moritz putuje sa svojim ocem u Pariz. Njegov otac je poslanik i o tom putovanju ovisi dobrobit njihove zemlje. Moritz je trebao obećati ocu da će biti poslušan. Sprijateljuje se s Corinnom koja mu pokazuje Pariz i od koje doznaje za mnoge intrige i spletke na kraljevskom dvoru. Kad njegovom ocu zaprijeti opasnost u pomoć priskače Corinna i slavni mušketiri.

Vitezovi i tajno bratstvo / Franziska Jaekel

Iz serije Edukativni dječji krimić još jedna povijesna pustolovina u kojoj upoznajemo vitezove. Agneza i Gregor su seoska djeca. Nadomak njihova sela su vitezovi podigli svoj logor. Gregor je znatiželjan i njegova znatiželja dovodi cijelu obitelj u opasnost. Je li uistinu ukrao mač vitezovima križarima? Tko su oni i zašto se uopće vode križarski ratovi? Hoće li ga osuditi kao lopova?