Naši učenici na projekciji filma "Pjesma mora"

9. veljače 2017. učenici drugih i trećih razreda sudjelovali su u filmskom programu Sedmi kontinent u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica. Pogledali su animirani filma "Pjesma mora".

POUVG uključeno je u projekt „Sedmi kontinent“, program filmske pismenosti kao nadopunu nastave medijske kulture, te uz teme građanskog odgoja ili sata razredne zajednice. Cilj je djeci osnovnih škola, ali i onima u vrtićima približiti filmsku kulturu, otvoriti mogućnost gledanja filma kroz drugačiju vizuru i učiti ih gledanju naslova koji ne spadaju u tipičnu američku produkciju.

Odabrani su filmovi koji se ne mogu vidjeti u velikim kino centrima, a koji su nagrađeni na renomiranim festivalima filmova za djecu i mlade. Program sadrži europske hitove za djecu, klasike, eksperimentalne forme te suvremeni hrvatski film, prilagođeno pojedinim dobnim skupinama – pojašnjava koordinatorica projekta Jana Šivak.

No, ne radi se tek o pukom gledanju filmova. Projekciji prethodi uvodnik u film, a nakon njega organizirane su optičke radionice igračaka za manju djecu te analiza filma, upoznavanje s filmskim pojmovima i razgovor s filmašima za one malo starije. Svi učitelji i odgajatelji dobivaju obrazovni materijali s prijedlogom kako obraditi odgledani film.

Pjesma mora, film temeljen na irskoj legendi o Selkiejima, govori o Saoirse, posljednjem djetetu tuljanu, i njenom bratu Benu, koji kreću na epsko putovanje kako bi spasili svijet od magije i otkrili tajne o svojoj prošlosti. Progonjeni od vještice sove Mache i brojnih drevnih i mitskih stvorenja, Saoirse i Ben žure se probuditi Saoirseine moći i spriječiti da svijet duhova nestane zauvijek. Priča je predivno ispričana i posjeduje vizualnu raskoš koja jamči da će postati klasik.

objavio: Nancy Vujanić   datum: 9. 2. 2017.

« Ožujak 2017 »