Gradska knjižnica Velika Gorica

Autor: Nancy Vujanić, 2. 12. 2016.

Predstavljanje i projekcija filma „Sisačka Majka milosrđa“ (štovanje Bogorodice u Sisačkoj biskupiji, na području Turopolja, Moslavine, Pokuplja, Posavine i Banovine ) održat će se u ponedjeljak, 5. prosinca 2016. u 19.00 sati u Gradskoj knjižnici Velika Gorica

Gosti: dr.sc. Hrvojka Mihanović Salopek, voditeljica, scenaristica i redateljica filma i prof. Alojzije Prosoli

FA „Turopolje“, izvode tradicionalne adventske napjeve

Ponedjeljak, 5. prosinca 2016. u 19.00 sati

Gradska knjižnica Velika Gorica

Središnji odjel za odrasle, Zagrebačka 37

Već niz godina pratimo projekt dokumentiranja hrvatske mariološke baštine i u adventsko vrijeme prikazujemo po jedan od dokumentarnih filmova koji svjedoče o dugoj i bogatoj povijesti štovanja Bogorodice na tlu Hrvatske. Brojne crkve, samostani, umjetnička djela, sakralna glazba, književna djela i mnogo druge različite građe našle su svoje mjesto u ovom jedinstvenom projektu koji obilazeći Hrvatsku bilježi i nastoji sačuvati ono najvrednije.  Zahvaljujući entuzijazmu dr.sc. Hrvojke Mihanović Salopek iz Zavoda za povijest književnosti HAZU te glazbenom producentu prof. Alojziju Prosoliju iz nakladničke kuće „Sveta glazba“, ove godine prikazujemo najnoviji u nizu filmova – „Sisačka Majka milosrđa“ – o povijesnom štovanju Bogorodice u Sisačkoj biskupiji od srednjevjekovnih tragova, preko barokne baštine, sve do današnjih dana. Nama je posebno važan jer je u njemu prikazana marijanska baština na području Turopolja, Moslavine, Pokuplja, Posavine i Banovine, a u njemu je zabilježen i nastup članova Folklornog ansambla „Turopolje“. Projekcija filma uz uvodno predavanje i nastup FA „Turopolje“ koji će nastupiti uz izvođenje tradicionalnih adventskih napjeva održat će se u ponedjeljak 5. prosinca 2016. u 19.00 sati u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, Središnji odjel za odrasle, Zagrebačka 37.