Terenska nastava učenika osmih razreda (Vukovar)

Autor: Nancy Vujanić, 12. 5. 2016.

Dana 11. i 12. svibnja 2016. učenici osmih razreda, u pratnji svojih učitelja, bili su na terenskoj nastavi u gradu Vukovaru.

Po dolasku u Vukovar u rodnoj kući Lavoslava Ružićke prisustvovali su predavanju o Domovinskom ratu i o bitki za Vukovar pri čemu su dobili važna saznanja o događajima u prije, za vrijeme i nakon rata u Hrvatskoj.

Nakon predavanja održan je kviz znanja u kojem su sudjelovale 4 osnovne  škole. Tema je bila Domovinski rat i Bitka za Vukovar. Našu školu predstavljali su učenici Stjepan Mahin (8. c) i Bartol Kulić (8. c) i uvjerljivo pokazali najbolje znanje i pobijedili. Uručena su im priznanja za osvojeno prvo mjesto.

GRADSKI MUZEJ VUKOVAR

Gradski muzej Vukovar je osnovan 1946. godine, a prvi stalni postav otvoren je 1948. godine zahvaljujući prvoj donaciji osnivača Vukovarca dr. Antuna Bauera.

Radom u progonstvu u periodu od 1992. godine do danas, na inicijativu gospodina Bože Biškupića, skupljena je zbirka umjetnina koju su hrvatski umjetnici darovali Gradskom muzeju. Toj ideji su se pridružili i umjetnici iz Italije, Austrije, Njemačke, Poljske, Francuske i drugih zemalja. Zbirka nosi naziv Muzej Vukovara u progonstvu i danas broji 1500 umjetnina, a zasigurno je jedna od najznačajnijih presjeka suvremene hrvatske umjetnosti.

MUZEJ VUČEDOLSKE KULTURE

Arheološki lokalitet Vučedol jedan je od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi i eponimni lokalitet jedne kulturne pojave koja je u vrijeme eneolitika, u trećem tisućljeću prije Krista, zauzimala prostor današnjih dvanaest europskih zemalja.

U SVIBNJU DOĐOH…

U svibnju dođoh u Vučedol

Gdje nisam nigda bio,

Na Dunavu, na rijeci drevnoj.

Njom plove lađe i ribe.

Na ovom brijegu, rekoše mi,

Odavno su živjeli ljudi.

Pogledajte… iskopine;

Mnogo ih je već u muzeju.

Šta mislite, kad je to bilo?

Četiri tisuće godinā ima!

Četiri tisuće godinā, rekoh,

Čekali su da im dođem

Kao gost, da pomilujem

Travu koja se ljulja nad njima.

Vučedol, 14. lipnja 1951., petak, dopodne

Dragutin Tadijanović

Na oko 1200 metara četvornih, u 19 prostorija prikazani su ne samo neposredni arheološki nalazi na jednom od najznačajnijem arheološkom lokalitetu u Europi, Vučedolu, nego i prikaz rekonstrukcije vučedolske kulture kojoj se pripisuje začetak kultura današnjih europskih naroda.

RUČAK

MEMORIJALNO GROBLJE

Posjetili su Memorijalno groblje žrtvama Domovinskog rata. Na mjestu masovne grobnice, najveće u Europi nakon II. svjetskog rata, ekshumirano je 938 tijela i na tom mjestu je postavljeno 938 bijelih križeva.

U središnjem dijelu groblja, 5. kolovoza 2000. g. postavljen je spomenik čiji je autor gđa. Đurđa Ostoja. Spomenik je rađen od patinirane bronce, visok je četiri metra, a u sredini je "zračni" križ i vječni plamen..

GROB GENERALA BOJNIKA BLAGE ZADRE

SPOMEN DOM "OVČARA" I OVČARA

Ovčara je bila poljoprivredno dobro poduzeća Vupik nedaleko Vukovara, koje je tijekom Domovinskog rata pretvoreno u logor. Tamo su pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi u noći s 20. na 21. studenog 1991. ubili 261 osobu dovedenu iz vukovarske bolnice, većinom ranjenike i medicinske djelatnike. U Spomen-domu Ovčara, koji je otvoren 2006. godine, potpuni je mrak. Na zidovima se naizmjence osvjetljavaju fotografije stradalih, a nasred prostorije je vrtlog na čijem dnu gori vječno svjetlo, prema kojemu se kreću projicirana imena žrtava.

Jedna od žrtava Ovčare bio je i novinar i ratni izvjestitelj Radio Vukovara Siniša Glavašević.

Na mjestu masovne grobnice učenici su se kratko pomolili i tako odali počast svima koji su izgubili život u borbi za slobodnu Hrvatsku.

VUKOVARSKA BOLNICA - MUZEJ

Za vrijeme opsade Vukovara (25.8.-18.11.1991.) gradska bolnica postala je vojna bolnica. Sustavno je bombardirana i uništavana od strane agresora. Ovaj postav nastao je u sjećanje na te herojske dane.

VOJARNA 204. BRIGADE

U njoj kojoj je otvoren Memorijalni centar Domovinskog rata. Ondje su vidjeli izložbu „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar” u kojoj je kronološki prikazano 90 dana okupacije Vukovara i opisano što se tijekom svakog dana okupacije događalo. Imali su priliku usporediti oružje vojnika Jugoslavenske narodne armije, tadašnje četvrte vojne sile u Europi koja je imala moderno i jako naoružanje, s oružjem hrvatskih branitelja – lovačkim i ručno izrađenim puškama te bombama od običnih limenki ili bojlera.

VODOTORANJ

Vodotoranj je visok 50 m, a prije rata je na njegovu vrhu bio restoran s vidikovcem na Vukovar, Dunav i okolno srijemsko vinogorje. Tijekom agresije, vodotoranj je bio jedna od najčešćih meta neprijateljskog topništva koje mu je nanijelo više od šest stotina oštećenja.