Posjet Koncertnoj dvorani "Vatroslav Lisinski"

Autor: Nancy Vujanić, 8. 4. 2016.

7. i 8. travnja 2016. učenici šestih i sedmih razreda te članovi školskog zbora (80-ak učenika) u sklopu manifestacije  Tjedan glazbe za mlade 2016. – Filmska glazba (100% hrvatsko) posjetili su Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski. Posjet je organizirao učitelj glazbene kulture. Redatelj Tjedna glazbe za mlade Filmska glazba (100% hrvatsko) je Joško Marušić, a Zagrebačkoj filharmoniji, za dirigentskim se pultom ponovno pridružio i proslavljeni i nagrađivani skladatelj i maestro Dinko Appelt.

Ovoga puta je bilo stvarno neizvjesno hoćemo li ići na koncert jer nas je učenik iz glazbenog, naš razrednik, smatrao vrlo brbljavima. Ja sam se veselila slušanju glazbe, ali i ponovnom susretu s razrednicom.

Filmsku glazbu slušali smo u Koncertnoj dvorani  Vatroslava Lisinskog. Uz neku glazbu smo čak gledali i kratke crtiće kao što su crtić s glazbenicima, „Profesor Baltazar“ i „Surogat“. Slušali smo i neke pjesme i skladbe iz filmova, a to su bile: „Kad se mnogo malih složi“ iz filma „Vlak u snijegu“ i skladba s početka filma „Duh u močvari“. Također smo slušali i dvije pjesme iz filma „Tko pjeva zlo ne misli“, a dok smo mi slušali, dvoje ljudi je plesalo na pozornici.

Meni se najviše svidjela glazba s početka filma „Duh u močvari“ iako je svaka skladba ili pjesma bila lijepa.

Ramona Jurilj, 6.a

Koncert filmske glazbe

Koncert filmske glazbe održan je u sklopu Tjedna glazbe za mlade (od 5. do 8. travnja 2016). Mi smo prisustvovali koncertu 8. travnja 2016. Posebno mi se svidjelo što je koncert posvećen isključivo glazbi iz hrvatskih filmova, i to animiranih i igranih.

Stvaratelji glazbe su poznati hrvatski skladatelji od kojih sam zapamtila Arsena Dedića, Alfija Kabilja i Josipa Cvitanovića. Djela je izvodio simfonijski orkestar, sopranistica Marija Kuhar Šoša i plesači te zborovi osnovnih škola.

Posebno me se dojmila himna zadrugara iz prekrasnog filma „Vlak u snijegu“ zato što me vraća u rano djetinjstvo, a i radi interesantne izvedbe zbora.  Još jedan bitan razlog je taj što nam dokazuje da umjetnost živi i nakon smrti umjetnika (Arsen Dedić), tj. da je umjetnost besmrtna!

Drago mi je što smo uz glazbu mogli naučiti i kako nastaje animirani film (kroz kratak dokumentarni film).

Sviđa mi se i briga organizatora da nama učenicima približi hrvatsku filmsku glazbu, tj. da se obraća posebno nama i da nas dodatno educira izvan sadržaja glazbene kulture u školi.

Ian Balja, 6.a